Witamina U

witamina UPodobnie jak witamina B11, witamina U nie interesowała naukowców i nie istnieją żadne prace na jej temat. Została odkryta w latach pięćdziesiątych i jej działanie witaminowe jest podawane w wątpliwość. Jej budowa chemiczna wydaje się zbliżona do myrosyny, enzymu, którego rola chemiczna miałaby polegać na hydrolizowaniu niektórych glikozydów, przekształcając je w glukozę i olejki siarkowe. Witamina U ulega zniszczeniu pod wpływem działania wysokiej temperatury. Niegdyś witamina U była produkowana przez francuską firmę Beytout. W dniu dzisiejszym jej niedobór należy uzupełniać własną dietą.

Działanie Witaminy U:

  • przyspiesza zabliźnianie przypadku oparzeń czy otwartych ran
  • działa przeciwzapalnie
  • zabezpiecza błonę śluzową żołądka i jelit
  • zapobiega powstawaniu kamicy żółciowej

Kto potrzebuje więcej
Nieznane jest zapotrzebowanie organizmu na witaminę U. Nie wiadomo również nic na temat jej przemian metabolicznych po przejściu przez ścianki jelit. Wydaje się, że witamina U działa przede wszystkim zabezpieczająco na błonę śluzową i ułatwia zabliźnianie się skóry. Od najdawniejszej starożytności znano działanie soku z surowej kapusty jako środka uśmierzającego ból i sprzyjającego zabliźnianiu się wrzodów żołądkowo-dwunastniczych.

Jeśli za mało, to…
Nie istnieje żadna publikacja na temat konsekwencji awitaminozy witaminy U, lecz można przypuszczać, że może być ona przyczyną osłabienia śluzówki żołądka, stwarzającego podatny grunt dla owrzodzenia ścianek żołądka.

Jeśli nadmiar, to…
Nie są znane przypadki hiperwitaminozy witaminą U.

Dużą ilość witaminy U zawierają:

  • kapusta, zwłaszcza w części zielonej i czerwone

Czy wiesz, że..
W kosmetyce witamina U stosowana jest ze względu na właściwości przyspieszające gojenie się skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *