W przyrodzie występuje w stanie rodzimym oraz w licznych związkach chemicznych. Jest najlepszym przewodnikiem ciepła i elektryczności spośród wszystkich metali. Srebro jest miękkie i ciągliwe umożliwiając łatwe formowanie go w różne kształty oraz wyciąganie w cienkie druty i folie, dlatego już od starożytności używane jest do wyrobu biżuterii i ozdób. Otrzymywane jest głównie jako produkt uboczny przerobu rud innych metali. Ze względu na specyficzne właściwości fizyczne i chemiczne srebro, jego stopy i związki chemiczne znajdują liczne zastosowania w przemyśle, elektrotechnice oraz fotografii. Ten metal stosuje się od bardzo dawna miejscowo, ze względu na jego trójfazowe działanie przeciwzapalne, gojące oraz przeciwbakteryjne.
Działanie Srebra:
- wykazuje silne właściwości antybakteryjne (narzędzia chirurgiczne są pokrywane srebrem, by zmniejszyć ryzyko zakażeń bakteryjnych)
- zapobiega infekcjom
- w połączeniu z innymi pierwiastkami jest używane do wypełnień zębów w dentystyce
- było używane do oparzeń i ran
Jeśli nadmiar, to…
Stosowanie srebra w zbyt dużych dawkach może wywołać srebrzycę – srebrzyste przebarwienia skóry. Stan ten jest często nieodwracalny, szpeci wygląd, ale nie ma negatywnego na stan zdrowia. Ale obecne preparaty, w których składzie jest srebro do stosowania miejscowego nie powodują takiego ryzyka.
Czy wiesz, że…
W XIX wieku marynarze podczas długich wypraw umieszczali srebrne monety w beczkach z wodą i winem, by zachowały świeżość.