[frame src=”http://www.i-witaminy.eu/wp-content/uploads/2012/01/tymianekthymus.jpg” width=”460″ height=”170″ linkstyle=”pp”]
Tymianek i podobnie jak on (chociaż słabiej) działająca macierzanka, znane były lekarzom dawnej Grecji, którzy stosowali go przeciw konwulsjom, stanom zapalnym jelit i wątroby, nieregularnemu miesiączkowaniu. Posiada właściwości pobudzające i tonizujące, dlatego polecany jest w nerwicach depresyjnych, apatii, osłabieniu krążenia, przejawiającym się zawrotom głowy, migrenami, szumu w uszach. Słowo „tymianek” pochodzi od greckiego thymon, co oznacza „odważny”. Podobno jest lekiem na nieśmiałość.
Właściwości tymianku:
- ma działanie bakterio i grzybobójcze oraz wykrztuśne
- poprawia apetyt
- używa się go do płukania ust, w przypadku kokluszu i zapalenia oskrzeli
- stosowany jest do produkcji syropów, ekstraktów, wywarów i herbatek leczniczych
- przyspiesza trawienie
- wzmacnia i uspokaja
- zaleca się go przy przeziębieniach, kaszlu
- na pewno pomoże, jeśli cierpimy na nadmierne przetłuszczanie i wypadanie włosów
- działa przeciwłupieżowo
Patrząc na wszystkie zalety, jakimi charakteryzuje się tymianek, nie można się dziwić, że jest on jedną z najbardziej cenionych roślin, która posiada bardzo szerokie i różnorodne zastosowanie. Tymianek to zioło prawdziwie przyjazne naszemu żołądkowi, dlatego tak wskazane jest używanie ich w kuchni do mięs, ryb, sosów i zup. Swoim zapachem zarówno tymianek i macierzanka, niszczą bakterie w powietrzu. Dzięki zawartemu w nim tymolowi niszczą zarazki w organizmie. Kąpiele z dodatkiem tych dwóch ziół doskonale pomagają w leczeniu krzywicy, dezynfekują skórę. Okłady, kompresy przynoszą ulgę w stłuczeniach, skręceniach. Obmywanie i kąpiel miejscowa zmniejsza bóle piersi u kobiet.
[„Sekrety roślin” Irena Burchacka]