Szałwia

Szałwia (salvia pratensis)

[frame src=”http://www.i-witaminy.eu/wp-content/uploads/2012/01/Salvia-pratensis-flowers.jpg” width=”460″ height=”170″ linkstyle=”pp”]

Już sama nazwa stanowi cały program działania: szałwia (salvia pratensis) pochodzi od łacińskiego salvare – leczyć, ratować. Grecki lekarz Dioskorydes zalecał szałwię w dolegliwościach tak rozwiniętych, jak krwotoki, skaleczenia, gorączka, kamica nerkowa i nieregularne miesiączkowanie. Grecy i Rzymianie stosowali ją jako lekarstwo na ukąszenia węża, problemy ze wzrokiem, utratę pamięci. W średniowieczu stosowano ją jako lek na przeziębienia, gorączkę, padaczkę, choroby wątroby i zaparcia. Uważano ją również za afrodyzjak. Arabscy uczeni twierdzili, iż spożywanie szałwii przedłuża życie. W starożytnym Rzymie zbiorom szałwii jako rośliny magicznej towarzyszyły określone zwyczaje. Zaś za czasów Karola Wielkiego były zalecenia, by siać ją w ogrodzie jako pierwszą i najważniejszą roślinę leczniczą.

Właściwości szałwii:

  • poprawia pracę układu trawiennego,
  • obniża poziom cukru we krwi,
  • napary z szałwii łagodzą zapalenia gardła i skóry,
  • działa kojąco na depresję
  • napar z szałwii stosuje się przy nadmiernym poceniu nocnym,
  • dzięki bakteriobójczym właściwościom stosuje się ją
  • do płukania jamy ustnej, gardła, przy ropnym zapaleniu dziąseł, pleśniawce i przy anginie
  • pomaga goić rany
  • herbatka z liści łagodzi biegunkę

Do celów leczniczych stosuje się liście i kwiaty szałwii. Używana wewnętrznie pobudza krążenie krwi, świetnie koi system nerwowy. Można ją śmiało zalecać osobom przemęczonym pracą umysłową, cierpiącym na niedokrwistość, rekonwalescentom, „nerwusom” i walczącymi z nastrojami przygnębienia, depresją. Jest świetna w przypadku torsji i biegunek. Jej właściwości ściągające sprawiają, że stosuje się ją przy krwotokach, krwawieniach, zbyt obfitych miesiączkach i upławach, a także przeciw kaszlowi. Ułatwia też wydzielanie moczu, łagodzi stany reumatyczne, obniża gorączkę.

Przynosi świetne wyniki w kompresach, kąpielach, obmywaniach przeciw wrzodom, czyrakom, trudno gojącym się ranom, odmrożeniom, skręceniom i zwichnięciom. Ponadto szałwia ceniona jest w kosmetyce: ujędrnia cerę, hamuje wypadanie włosów, dezynfekuje skórę głowy. Używa się ją również w kuchni do mięs, sosów i zup.

[„Sekrety roślin” Irena Burchacka]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *