[frame src=”http://www.i-witaminy.eu/wp-content/uploads/2012/01/Salvia-pratensis-flowers.jpg” width=”460″ height=”170″ linkstyle=”pp”]
Już sama nazwa stanowi cały program działania: szałwia (salvia pratensis) pochodzi od łacińskiego salvare – leczyć, ratować. Grecki lekarz Dioskorydes zalecał szałwię w dolegliwościach tak rozwiniętych, jak krwotoki, skaleczenia, gorączka, kamica nerkowa i nieregularne miesiączkowanie. Grecy i Rzymianie stosowali ją jako lekarstwo na ukąszenia węża, problemy ze wzrokiem, utratę pamięci. W średniowieczu stosowano ją jako lek na przeziębienia, gorączkę, padaczkę, choroby wątroby i zaparcia. Uważano ją również za afrodyzjak. Arabscy uczeni twierdzili, iż spożywanie szałwii przedłuża życie. W starożytnym Rzymie zbiorom szałwii jako rośliny magicznej towarzyszyły określone zwyczaje. Zaś za czasów Karola Wielkiego były zalecenia, by siać ją w ogrodzie jako pierwszą i najważniejszą roślinę leczniczą.
Właściwości szałwii:
- poprawia pracę układu trawiennego,
- obniża poziom cukru we krwi,
- napary z szałwii łagodzą zapalenia gardła i skóry,
- działa kojąco na depresję
- napar z szałwii stosuje się przy nadmiernym poceniu nocnym,
- dzięki bakteriobójczym właściwościom stosuje się ją
- do płukania jamy ustnej, gardła, przy ropnym zapaleniu dziąseł, pleśniawce i przy anginie
- pomaga goić rany
- herbatka z liści łagodzi biegunkę
Do celów leczniczych stosuje się liście i kwiaty szałwii. Używana wewnętrznie pobudza krążenie krwi, świetnie koi system nerwowy. Można ją śmiało zalecać osobom przemęczonym pracą umysłową, cierpiącym na niedokrwistość, rekonwalescentom, „nerwusom” i walczącymi z nastrojami przygnębienia, depresją. Jest świetna w przypadku torsji i biegunek. Jej właściwości ściągające sprawiają, że stosuje się ją przy krwotokach, krwawieniach, zbyt obfitych miesiączkach i upławach, a także przeciw kaszlowi. Ułatwia też wydzielanie moczu, łagodzi stany reumatyczne, obniża gorączkę.
Przynosi świetne wyniki w kompresach, kąpielach, obmywaniach przeciw wrzodom, czyrakom, trudno gojącym się ranom, odmrożeniom, skręceniom i zwichnięciom. Ponadto szałwia ceniona jest w kosmetyce: ujędrnia cerę, hamuje wypadanie włosów, dezynfekuje skórę głowy. Używa się ją również w kuchni do mięs, sosów i zup.
[„Sekrety roślin” Irena Burchacka]