lipa

Lipa – kwiat lipy

[frame src=”http://www.i-witaminy.eu/wp-content/uploads/2012/01/lipa.jpg” width=”460″ height=”170″ linkstyle=”pp”]

Walory tego pożytecznego drzewa docenił już poeta Jan Kochanowski, poświęcając mu jedną ze swoich fraszek. W Polsce występują dwa gatunki lipy dziko rosnącej: szerokolistna i wąskolistna. Pierwsze ze wspomnianych gatunków rośnie głównie na terenach górskich (Podkapracie) i osiąga nawet do 40 metrów wysokości. Natomiast lipa wąskolistna dominuje na obszarach nizinnych i jest znacznie niższa od swojej górskiej odpowiedniczki. Oba gatunki wykorzystywane są w ziołolecznictwie.

Cennym składnikiem zielarskich receptur są kwiaty lipy – z wyglądu niepozorne, wydzielają przyjemny i intensywny miodowy aromat. Zawierają one flawonoidy, śluzy, fitosterole, terpen, garbniki, pektyny, olejek eteryczny, kwasy organiczne, sole mineralne a także witaminy C i PP. Napar z teg surowca stosuje się w zwalczaniu różnych uciążliwych dolegliwości.

Właściwości lipy:

  • przeciwgorączkowe
  • używana przy nieżycie dróg oddechowych
  • stosowana przy zapaleniu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej
  • łagodzi migreny i wymioty na tle nerwowym
  • zmniejsza pobudzenie nerwowe
  • pomaga przy schorzeniach nerek i pęcherza
  • zmniejsza kolkę i biegunkę
  • używa się również przy miażdżycy, cukrzycy i reumatyzmie

Lipę można używać również zewnętrznie. Odwar z kwiatów sprawdza się jako płukanka na ból gardła. Natomiast lipowe kąpiele skutecznie łagodzą nerwobóle.

Do suszenia wykorzystuje się kwiatostan lipy razem z podsadką. Aby zachować dobroczynne działanie lipy, należy zbierać, jedynie rozwinięte i zdrowe kwiaty, a potem suszyć w 40⁰C. Dobrze zasuszone kwiaty zachowują swój wspaniały aromat. Lipa jest drzewem, które lubi wchłaniać różne substancje, dlatego zbierając dobrze jest pamiętać by zbierać kwiaty z tych drzew znajdujących się dalej od dróg i dalej od silnie nawożonych upraw.
[Przepis na zdrowie nr2/2011]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *