krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity (Achillea)

Ta niepozorna roślina o białych kwiatach potrafi wspomóc w walce z licznymi dolegliwościami. Krwawnik pospolity to roślina, którą można znaleźć na terenie całego kraju. Zwykle rośnie na łąkach, pastwiskach i poboczach dróg. Kwitnie na różowo lub biało. Łacińska nazwa rośliny (Achillea) nie bez przyczyny przywodzi na myśl mitologicznego herosa. Według dawnych podań, Achilles miał nosić przy sobie ziele krwawnika, żeby leczyć rany i obrażenia otrzymane podczas licznych starć bitewnych. Krwawnik to cenny surowiec leczniczy. W fitoterapii stosuje się przede wszystkim kwiaty i ziele.

 

Właściwości krwawnika:

  • przeciwzapalny
  • rozkurczowy
  • przyspiesza trawienie
  • reguluje zaburzenia żołądkowo-jelitowe
  • łagodzi bóle menstruacyjne
  • stosuje się go również zewnętrznie, przykładając do miejsc zmienionych chorobowo lub ran

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ziele krwawnika można także wykorzystać w kuchni. Młode liście rośliny mogą z powodzeniem służyć za przyprawę. Mają one charakterystyczny gorzko – słony smak z wyczuwalną korzenną nutą. Można je dodawać do kanapek i sałatek, ale też doprawiać sosy oraz zupy.

Po dobroczynne właściwości krwawnika sięga również kosmetologia. Wyciągi z tej rośliny mają właściwości łagodzące i regenerujące, dlatego bardzo często dodaje się je do maseczek, kremów i wszelakiego rodzaju płynów do twarzy. Krwawnik pospolity pojawia się często w składzie szamponów, past do zębów, a nawet kąpieli relaksacyjnych. Olejki eteryczne z krwawnika można stosować do masażu bolących stawów.

Krwawnik pomaga w łagodzeniu zapalenia pęcherza, pęcherza neurotycznego z częstym oddawaniem moczu bez pełnego opróżnienia pęcherza, kamieni oraz piasku nerkowego. Krwawnik pomaga w leczeniu bólów stawów i oczyszcza skórę. Zioło to zawiera sterole, które działają podobnie jak hormony, co pomaga w regulowaniu cyklu miesiączkowego. Krwawnik pospolity jest również wspaniałym środkiem odżywczym dla skołatanego systemu nerwowego.

[Przepis na zdrowie nr2/2011]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *