waleriana

Kozłek lekarski, czyli waleriana (Valeriana officinalis)

[frame src=”http://www.i-witaminy.eu/wp-content/uploads/2011/12/waleriana2_d.jpg” width=”460″ height=”170″ linkstyle=”pp”]

Czy chciałbyś móc dobrze spać bez środków nasennych, dających poranną ociężałość? Lub może leczyć swoje lęki bez uciekania się do pomocy niebezpiecznych, bardzo silnych leków uspokajających? A może chcesz odprężyć mięśnie, i to bez narażania na skutki uboczne związane ze stosowaniem Valium. Waleriana, łagodne zioło uspokajające, może przynieść rozwiązanie wszystkich tych problemów.

W wielu krajach waleriana (Valeriana officinalis) jest powszechnie stosowana, uznano ją oficjalnie za środek alternatywny wobec farmakologicznych leków uspokajających, silnych i niebezpiecznych. Niektórzy nazywają walerianę „valium bogów”. Istotniej mnóstwo dowodów na to, że waleriana działa uspokajająco, potrafi uspokoić wzburzony umysł, zmniejszyć lęk, sprowadzić sen, zmniejszyć stres i nawet rozluźnić mięśnie.

Właściwości waleriany:

  • ma silne działanie uspokajające
  • podnosi koncentrację i sprawność umysłową
  • działa kojąco, bo zmniejsza napięcie nerwowe
  • polecana jest w migrenie, w nerwicach czynnościowych
  • poprawia jakość snu
  • chroni komórki nerwowe przed zużyciem – przedwczesnym obumarciem
  • poprawia apetyt i usprawnia trawienie
  • powoduje rozszerzenie naczyń wieńcowych oraz wykazuje efekt antyarytmiczny

 

Korzeń kozłka lekarskiego, zwanego powszechnie walerianą, wysokiej rośliny, przypominającej paproć, od tysięcy lat był wykorzystywany jako łagodny środek uspokajający. Jest ona szeroko stosowana w Europie jako łagodny środek ułatwiający zasypianie i zmniejszający pobudzenie nerwowe.

Wciąż jest przedmiotem dyskusji, który składnik waleriany działa uspokajająco na centralny układ nerwowy. Wyodrębniono ich wiele, między innymi kwas izowalerianowy i walepotriaty, substancje obecne wyłącznie w walerianie. Kwas izowalerianowy jest podstawowym składnikiem preparatów produkowanych w Europie. Często dodawany jest do innych ziół uspokajających, takich jak melisa, passiflora i rumianek. Lekarze medycyny naturalnej stwierdzili, że waleriana zawiera ponad 120 aktywnych chemicznie substancji.

Możesz stosować walerianę jako środek, który pozwoli Ci się odprężyć, lepiej spać lub uspokoić cię w momentach umiarkowanego stresu – nawet gdy masz wygłosić przemówienie lub wsiąść do samolotu, a boisz się latać, albo gdy chcesz rozluźnić napięte mięśnie. Możesz przyjmować je zarówno w ciągu dnia, jak i na noc, przed snem. Waleriana może także złagodzić objawy odstawienia leków uspokajających.

Źródło: „Cudowne kuracje” Jean Carper

Jedna myśl w temacie “Kozłek lekarski, czyli waleriana (Valeriana officinalis)”

  1. Biorę walerianę z tabletkach z jej dużą zawartościa – relana forte. Pomagają mi one zdecydowanie najlepiej ze wszystkich leków ziołowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *