dziurawiec

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)

[frame src=”http://www.i-witaminy.eu/wp-content/uploads/2011/12/dziurawiec.jpg” width=”460″ height=”150″ linkstyle=”none”]

[dropcap]J[/dropcap]eśli cierpisz na łagodną lub średnio nasiloną depresję, zanim sięgniesz po ciężką artylerię silnych leków antydepresyjnych, których stosowanie wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań ubocznych i dużymi kosztami, weź pod uwagę środek, którego używa się powszechnie i z dobrym skutkiem w Europie – wyciąg z dziurawca.

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum), to bardzo rozpowszechniona dziko rosnąca roślina zielna lub krzewinka o jaskrawych żółtych kwiatach, zebranych w wiechy lub baldachogrona. Potarta roślina wydziela czerwony barwnik zawierający substancję aktywną farmakologicznie – hiperycynę. Ludowa nazwa dziurawca – świętojańskie ziele – wywodzi się z legend chrześcijańskich; mówi się, że czerwone plamki na roślinie symbolizują krew wypływającą z rany św. Jana. Dziurawiec kwitnie ok. 24 czerwca, uznawanego tradycyjnie za dzień narodzin Jana Chrzciciela. „Ziele” w języku staro angielskim oznacza „roślinę”.

 

Właściwości dziurawca:

  • działa na wiele ośrodków mózgowych
  • przeciwdziała depresji
  • posiada właściwości moczopędne
  • może być używane na bolesne, obfite i nieregularne miesiączki, jak również jest pomocne w czasie napięcia przedmiesiączkowego
  • redukuje zatrzymywanie się płynów
  • przyspiesza eliminację toksyn w moczu
  • pomaga w oczyszczaniu klatki piersiowej z flegmy
  • posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe

Chociaż u części osób oznaki poprawy pojawiają się dość szybko, bo po dwóch tygodniach, to zazwyczaj dzieje się tak po upływie dwóch tygodni. Pewne badania dowodzą, że dzięki stosowaniu ponad połowa korzystnych zmian następuje pomiędzy czwartym a ósmym tygodniem kuracji.

Dziurawiec nie musi działać na wszystkich, u niektórych jego skuteczność może okazać się mniejsza niż konwencjonalnych leków antydepresyjnych. Niektórzy specjaliści zalecają przed wystawieniem się na działanie promieni słonecznych te osoby, które stosują hiperycynę, ponieważ grozi to fotoalergicznym odczynem skóry.

„Cudowne kuracje” Jean Carper

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *