Krzem jest pierwiastkiem szeroko rozpowszechnionym na kuli ziemskiej. Jego związki są wykorzystywane przez człowieka do produkcji wielu użytecznych artykułów, m.in. kryształków kwarcowych, półprzewodników szkła, a także wkładów silikonowych używanych w chirurgii plastycznej. Rolą biologiczną krzemu, jako niezbędnego pierwiastka śladowego organizmów ludzi i zwierząt, zaczęto doceniać dopiero w latach siedemdziesiątych. Krzem jest obecny przede wszystkim w tkance łącznej, w kościach, skórze i paznokciach.
Działanie Krzemu:
- uczestniczy w budowie i przemianach metabolicznych zachodzących w tkance łącznej, skórze (niezbędny do budowy kolagenu) oraz kości
- chroni przed miażdżycą tętnic
- uczestniczy we wzroście i rozwoju
- może działać skutecznie w zapobieganiu i leczeniu osteoporozy
- działa przeciw trądzikowi
- zapobiega nadmiernym krwawieniom miesiączkowym
Jeśli za mało, to…
Niedobór krzemu sprzyja powstawaniu takich objawów jak: obgryzanie paznokci, swędzenie w odbytnicy, zgrzytanie zębami podczas snu. Mogą pojawić się także pęknięcia skóry, opuchnięta tarczyca, powiększona wątroba, swędzenie skóry. Powstaje nadmiar wydzielin czy krwawienia w różnych częściach ciała. Mogą się rozwijać guzy w tkance łącznej (w chrząstkach). Trudno ustalić niedobór krzemu, ponieważ nie wiadomo jaki jest jego optymalny poziom w organizmie.
A kiedy nadmiar, to…
Duże dawki krzemu są toksyczne. W wyniku długotrwałej inhalacji może dojść do krzemowej pylicy płuc.
Duże ilości Krzemu zawierają:
- warzywa
- pełne ziarna zbóż
- owoce morza
- mleko i przetwory mleczne
- poziomki
Czy wiesz, że…
Zawartość krzemu w ludzkiej skórze obniża się wraz z wiekiem.